Mai gondolatok Böjt 5. vasárnapjának igehirdetési alapigéjéről

user warning: Table './csipetnyiso/node_counter' is marked as crashed and should be repaired query: UPDATE node_counter SET daycount = daycount + 1, totalcount = totalcount + 1, timestamp = 1337327232 WHERE nid = 1134 in /home/csipetnyiso/public_html/includes/database.mysql.inc on line 174.

„Hirdessétek az evangéliumot!”
2009.03.29. BÖJT 5. VASÁRNAPJA Olvasd a Szentírást!
Isten, Fia halála által megszabadítja az ördög rabjait!
Zsid 2,10-15

A mai passió/fekete vasárnapon az igazi Főpap személyéről s szolgálatáról szól ez igeszakasz; nemcsak zsidókból, de minden pogányból lett keresztyénnek, aki csak vallja a Niceai hitvallás szavaival; Jézus Urunk „valóságos Isten, általa lett minden. Érettünk, emberekért emberré lett. Keresztre feszítették értünk”. Ez a levél, Jézus életét, halálát és feltámadását; egyetlen főpapi istentiszteletnek láttatja, amit ő embertestvéreiért végzett. Jézus, mind a szenvedésben, mind a megdicsőülésben közösséget vállal, és nem szégyell testvéreinek nevezni: „Hirdetem nevedet testvéreimnek, dicsérlek a gyülekezetben” (Zsolt 22,23)! „Én pedig és e gyermekek, akiket az ÚR adott nekem” (Ézs 8,18a). A levél azért idézi ez ószövetségi próféciákat, hogy felismerjük Isten örök tanácsvégzését. Főpapi imádságában, Urunk kéri: „Atyám, azt akarom, hogy akiket nekem adtál, azok is ott legyenek velem, ahol én vagyok, hogy lássák az én dicsőségemet” (Jn 17,24). Isten ugyanis, az őhozzá megtért s általa újjászült gyermekeit Krisztusnak adja, hogy ő megmentse és megszentelje őket; s így testvéreivé legyenek. Ezért lett Jézus emberré! És mint irgalmas s hű főpap, önmagát áldozta fel bűntelen áldozatként. Halála által az ördög legyőzött ellenség, mert halálos sebet kapott a kereszten; hisz ott Jézus az ősi kígyó fejére taposott; mint ezt Isten a bűneset után rögtön megígérte (lásd 1Móz 3,15). Így szabadította meg/ki az ördög rabjait, akiket az a halál fogságában tartott. Pál, mindezt így foglalja össze: Isten „szabadított meg minket, ő hívott el szent hívással, nem a mi cselekedeteink alapján, hanem saját végzése, s kegyelme szerint, melyet még az idők kezdete előtt Krisztus Jézusban adott nekünk. Ez most nyilvánvalóvá lett a mi Üdvözítőnk, Krisztus Jézus megjelenése által, ő megtörte a halál erejét és az evangélium által világosságra hozta az elmúlhatatlan életet” (2Tim 1,9–10). De miért is kellett Istennek az egyszülött Fiút tökéletessé tennie; szenvedések által? Jézus az Atya minden teremtésének forrása és célja, és nélküle semmi sem lett; sőt minden az ő dicsőségére készült! Jézus Krisztus: Isten; egylényegű az Atyával; bűntelen és tökéletes, de hogy a mi üdvözítőnk lehessen s örök váltságot szerezhessen nekünk; el kellett szenvednie mindazt a büntetést, amit bűneinkért mi érdemelnénk a bűnt gyűlölő, igazságosan ítélő Istentől. Helyettesítő halála által menekülhetünk meg csak az örök haláltól, s az ördög rabságából. Szabadult rab vagy-e már?!
Garai András


Warning: Table './csipetnyiso/watchdog' is marked as crashed and should be repaired query: INSERT INTO watchdog (uid, type, message, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '<em>Table &amp;#039;./csipetnyiso/node_counter&amp;#039; is marked as crashed and should be repaired\nquery: UPDATE node_counter SET daycount = daycount + 1, totalcount = totalcount + 1, timestamp = 1337327260 WHERE nid = 1141</em> - <em>/home/csipetnyiso/public_html/includes/database.mysql.inc</em> - <em>174</em>. sor.', 2, '', 'http://www.csipetnyiso.hu/1141.andreas.mai_gondolatok_bojt_5_vasarnapjanak_igehirdetesi_alapigejerol', '', '38.107.179.207', 1337327260) in /home/csipetnyiso/public_html/includes/database.mysql.inc on line 174